ogumienie duro

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu aut bardzo dobrze wiedzą, że by móc upajać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go stosownie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie stosuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana mtb duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, dlatego lista prac, jakie powinniśmy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Do tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby sprawić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. W dodatku należałoby uczynić elementy oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, jakie wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby też rower dokumentnie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony w trakcie całego sezonu.